Forza UPS FX-FX-2200LCD-U 2200VA 1200W 8 Out 220V US plug
0 reviews 0 sold. Only 0 remain
Brand:
Product Code: FOR-FX2200LCDU
Availability: Out Of Stock
Viewed 478 times
Product Description
GENERAL SPECIFICATIONS
Packaged quantity 1
PC, Mac Compatibility
Manufacturer Forza Power
Forza FX product range
Forza brand
Model 2200LCD
UPS Subcategory
UPS Product Type
Battery
Installed quantity 2
Capacity 9 Ah
Lead Acid Technology
Running time (maximum) 45 min
Recharge time 6 hours
Supply voltage 12 V
Networking
USB Remote Management Interface
Dimensions and weight
Height 20.5 cm
Width 14.5 cm
Weight 12.6 kg
Depth 39 cm
Feeding device
Power capacity (VA) 2200 VA
Small LAN/File Server Load Capacity
Power Supply Compatibility Storage Hardware, PC/Server
External Format
Number of output connectors 8
Power supplied 1200 watts
Surge suppression Yes
UPS Technology Line Interactive
Required voltage AC 110/120 V
Voltage provided AC 110/115/120 V
System Requirements
Required operating system Apple MacOS, Linux, Microsoft Windows
Service and maintenance
Type 2 years warranty
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
Captcha
The total time it takes to receive your order is shown below:
img
Shipping time: The time for your item(s) to tarvel from our warehouse to your destination.
Shipping from your local warehouse is significantly faster. Some charges may apply.
Size Chart